طراحی قالب تزریق : ۱۰ نکته مهم

در بخش اول این مقاله دو بخشی ، ما پنج پارامتر را مورد بررسی قرار می دهیم که مهندسان طراحی هنگام طراحی قطعات برای قالب تزریق باید از ذهن خود دور باشند. برای اطمینان از قطعات قالب ریزی شده کامل ، از یک روش ساده و کم هزینه استفاده شده است: این به مشارکت با سازنده شما گفته می شود.

هزاران طراح وجود دارند که قطعات قالب تزریق را طراحی می کنند اما یک گروه نخبه در این جامعه بزرگ وجود دارد که می تواند قطعات را برای آنها طراحی کندقالبهای تزریق طراحی محصول قالب تزریقی در مراحل مختلف توسعه قبل از اینکه تمام قسمتها در نهایت مستند سازی شده و در قالب برای تولید آزاد شوند ، تکامل می یابد. این مرحله آخر در روند توسعه بسیار مهم است ، زیرا تغییرات اضافی یا اصلاحات دیگر بدون افزودن هزینه و تأخیر در پروژه دیگر نمی توانند انجام شود. تیم پروژه. حتی با وجود شبیه سازی پیچیده جریان قالب امروز ، بررسی تداخلات ۳D CAD ، نمونه سازی سریع و بسیاری از ابزارهای توسعه دیگر ، برای هر کسی غیرممکن است که هر مشکل بالقوه را برای یک قسمت قالب تزریق پیش بینی کند. با این وجود یک روش بسیار ساده و کم هزینه برای به حداقل رساندن مشکلات احتمالی و برای اطمینان از قطعات کامل وجود دارد. آن را مشارکت با قالب خود نامیده می شود که محوریت این مقاله است.

فرقی نمی کند که چقدر خوب فکر می کنید می دانید چگونه به درستی قطعات را برای قالب تزریق طراحی کنید – همیشه باید در نزدیک ترین مراحل ممکن با یک قالب ساز مورد نظر خود همکاری نزدیکی برقرار کنید. هر قالب ساز ترجیحات و تکنیک های ابزار خود را برای قالب سازی قطعات دارد که می تواند در طراحی قسمت تأثیر بسزایی داشته باشد. طراحی قالب تزریق این ترجیحات ذهنی می تواند هر یک از پارامترهای اصلی مربوط به طراحی زیر را تحت تأثیر قرار دهد که روی یک قسمت قالب تزریقی تأثیر می گذارد:

  1. گزینه ها و پیامدهای مواد
  2. تحمل انتقادی
  3. علائم سینک
  4. مناطق امن فولادی
  5. محل دروازه
  6. زاویه خاموش
  7. پیش نویس جهت گیری زاویه
  8. ایجاد و پیش نویس
  9. برنامه ریزی مراحل بحرانی شروع به کار
  10. عملیات ثانویه و تجهیزات

اغلب طراحان / مهندسین توسعه این رابطه در مراحل اولیه طراحی دشوار است ، زیرا انتخاب قالب اغلب به تعویق می افتد تا زمانی که طراحی به اتمام برسد و برای نقل قول رسمی توسط بخش خرید منتشر شود. علاوه بر این ، بسیاری از قالب سازان تا زمانی که اطمینان حاصل شود که پروژه به آنها اعطا می شود ، هیچ گونه ورودی در اختیار شما قرار نمی دهند. این بن بست از رعایت نکردن این توصیه ها به طراحان جلوگیری می کند ، که به دلیل پیچیدگی ابزار یا زمان چرخه طولانی منجر به تاخیر غیرقابل قبول یا افزایش هزینه می شود. این سیاست ها در طولانی مدت مقرون به صرفه نیستند ، زیرا باعث کاهش چشمگیر راندمان تولید یک محصول می شوند. با این حال ، راه حل های ساده ای برای حل این پارادوکس وجود دارد.

اولین راه حل که بطور معمول توسط شرکتهای بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرد ، ایجاد لیست کوتاهی از فروشندگان ترجیح داده شده بر اساس تجزیه و تحلیل گسترده متخصصان در کارمندان خود است. این گروه محدود از سه تا چهار قالب ساز و ابزار ترجیحی به دلیل تمهیدات تجاری متقابلشان معمولاً در دسترس توسعه مهندسان هستند. شرکت های کوچکتر می توانند با برقراری یک رابطه تجاری خوش اخلاق ، یک یا دو قالب زنده را در مراحل اولیه انتخاب کنند. این توافق نامه دستیابی غیر رسمی به هر دو طرف نیاز دارد که درمورد هزینه های برآورد شده و شرایط انجام نهایی کار با یکدیگر صادق باشند. اگرچه هیچ تضمینی وجود ندارد ، اتحادیه می تواند به عنوان قالب و طراحان دانش خود را در طول فرآیند توسعه طراحی به اشتراک بگذارند.

لازم به ذکر است که طراحی یک قسمت تزریق با کیفیت تزریق با کیفیت نیاز دارد که یک طراح از کلیه پارامترهای اساسی طراحی مرتبط با قالب تزریق آگاهی داشته باشد و در هنر بسیار ماهر باشد. مشارکت قالب / طراح قرار نیست یک برنامه کارآموزی باشد – قرار است با تغییراتی اندک یا بدون تغییر ، طرح نهایی را به تولید برساند. در صورت موفقیت آمیز ، قطعات تولید نهایی معمولاً به دلایل زیر دقیقاً به مشخصات قالب بندی می شوند.

۱٫ گزینه ها و پیامدهای مواد

مواد اغلب در اوایل مراحل طراحی مشخص می شوند و باید توسط دو طرف توافق شود. بعضی اوقات قالب سازان ممکن است مقادیر زیادی رزین خاص را با تخفیف های عمده خریداری کنند. این تخفیف ها را می توان به مشتریان منتقل کرد. به عنوان مثال ، اگر یک طراح می تواند درجه ABS را مشخص کند که با خواص یک خریداری شده در مقادیر زیاد توسط یک قالب ساز مطابقت داشته باشد ، می تواند ده ها هزار دلار پس انداز کند. یک طراح ممکن است تشخیص دهد که برخی از رزین های با کارایی بالا به دلیل گرانروی ، محتوای شیشه ای بالا یا تبلور ممکن است برای قالب مناسب نباشد. رزین ممکن است برای خصوصیات خاص در برابر مقاومت فیزیکی یا شیمیایی انتخاب شود اما ممکن است برای قالب گیری یا حفظ تحمل های مشخص بسیار دشوار باشد. قالب ها باید با رزین های مشخص شده و قطعات مورد نیاز کلی مطابقت داشته باشند ، زیرا در واقع لازم است قطعات را قالب بندی کنیم

اگرچه طراحان همیشه باید در هر زمان ممکن تحمل های سخاوتمندانه را ارائه دهند ، اما بارها و بارها تحمل محکم باید برای تناسب ، عملکرد و ظاهر حفظ شود. این تصاویر جزئیات طراحی را در مجموعه ای از قطعات قالب تزریق نشان می دهند که برای تحقق نیازهای آرایشی و کاربردی مورد نیاز ، مطابق با تحمل مناسب ، اما محکم لازم بودند. قالب در بررسی های طرح گنجانیده شده بود تا نظرات و تعهدات وی برای حفظ مشخصات را بهم بخورد.

یکی از بزرگترین چالش ها برای هر طراح با طراحی قسمت تزریق قالب تزریق ، ترخیص کافی در طراحی برای تغییر تحمل است. تغییرات تحمل بستگی به متغیرهای مختلفی دارد ، از جمله مواد ، کنترل فرآیند و طراحی ابزار. دامنه تحمل قابل قبول در یک طرح از یک قالب به دیگری متفاوت است. ضروری است که طراحان در مورد مشخصات تحمل حساس بحرانی با قالب ساز بحث کنند و در صورت لزوم گزینه هایی را برای تجدید نظر در قالب مورد نظر در نظر بگیرند.

 

این ممکن است نیاز به ویژگی های خاصی از طراحی داشته باشد تا دارای تمیز اضافی باشند که بعداً با برداشتن فولاد از قالب سفت تر می شوند. هیچ کس نمی خواهد فولاد را با جوش اضافه کند تا مشکلات تداخل را برطرف کند. قالب سازان ممکن است تعدادی از پیشنهادات را برای حفظ کنترل تحمل سخت ، از جمله ماشینکاری post ،مکان های ثابت و دروازه.

۳٫ علائم سینک

طراحان باتجربه همواره با جلوگیری از نشانه های سینک در قطعات قالب تزریق مواجه هستند. اگرچه حداکثر ضخامت دیواره توصیه شده در پایه یک دنده یا رئیس باید کمتر از ۶۰٪ دیواره عمود بر چهره باشد ، اما بعضی از قالبها ۵۰٪ یا کمتر را ترجیح می دهند. لازم به ذکر است که این یک دستورالعمل است و تضمینی نیست که قسمت قابل قبول برای بخش QC باشد.

اجتناب از علائم سینک روی سطوح آرایشی همیشه در طول طراحی طراحی قطعات قالب تزریقی یک چالش است. در صورت افزودن دنده ها یا کارفرمایان به طرف مقابل ، قالبها همیشه تمایلی به تضمین سطح لوازم آرایشی ندارند و از علامت سینک عاری از هرگونه علامت سینک عاری خواهند بود. این چالش زمانی پیچیده است که دنده ها و رئیس ها شامل پیش نویس هستند. این جزئیات روبان نمونه خوبی برای نشان دادن این نکته است. همکاری نزدیک با قالب شما ممکن است به راه حل های ساده مانند به حداقل رساندن پیش نویس ، ارتفاع دنده یا اضافه کردن ویژگی های دیگر برای از بین بردن سینک منجر شود.

نقایص سطح آرایشی به محل دروازه ، کیفیت ابزار ، ضخامت دیواره اسمی ، مواد ، مواد افزودنی ، پایان سطح ، رنگ و زاویه دید بستگی دارد. قبل از اتخاذ هر یک از این تصمیمات ، با ایجاد وضوح کیفیت سطح قابل قبول با قالب به خوبی می توان از مشکلات تولید جلوگیری کرد.

قالبهای بزرگ قبل از شروع تولید ، انتظارات و برنامه های پشتیبان صادقانه را ارائه می دهند. قالب ممکن است پیشنهادات خود را از بین ببرد تمام خصوصیات داخل قسمت را حذف کند ، در حالی که سایرین ممکن است تکنیک های مخصوص اصلاح را پیشنهاد دهند.

۴- مناطق امن فولادی

هنگامی که ما در حال طراحی قطعات قالب تزریقی هستیم ، اغلب با جزئیاتی روبرو می شویم که تحمل های سختی از قبیل ضربه محکم و ناگهانی ، ویژگی های تراز یا قطعات در هم تنیده دارند. به راحتی و هماهنگ کردن این ویژگی ها در CAD بسیار آسان است ، اما تولید مکرر آنها در طول تولید کار ساده ای نیست. جزئیاتی که با اطمینان توسط قالب نمی توان بازتولید کرد ، اغلب “ایمن از فولاد” طراحی شده اند.

 

برای بهره مندی از کسانی که با این اصطلاح آشنا نیستند ، از جنس استیل به معنای ویژگی طراحی با قابلیت ترخیص کافی از جزئیات است تا به سازنده ابزار اجازه دهد تا به راحتی از فولاد موجود در قالب دستگاه را جدا کند تا پس از تهیه تست های اولیه ، ترخیص ها را محکم کند. بیشتر قالبها این اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از جوشکاری مواد در داخل قالب ، که بعداً ساخته می شوند ، ترجیح می دهند.

طراحی قطعات قالب تزریقی

جوشکاری همیشه کیفیت ابزار را به خطر می اندازد ، گران است و تأخیر در شروع تولید. آموزش قالب سازی همکاری نزدیک با سازنده و سازنده ابزار در اوایل مراحل طراحی ، تجدید نظر در طراحی شما را به حداقل می رساند ، و این امکان را برای شما فراهم می آورد تا در مورد ابعاد بحرانی که باید از فولاد ایمن ساخته شده و میزان ترخیص کالا از گمرک در طرح استفاده کنید ، به توافق برسید. به طور معمول ، این تصمیمات مشارکتی که به خوبی برنامه ریزی شده اند ، کم و بیش چیزی به بودجه ابزار سازی نمی دهند و تأثیر کمتری در راه اندازی تولید دارند. برعکس ، برخی از قالبها می خواهند قطعات دقیقاً مطابق آنچه انتظار می رود طراحی کنند و اجازه اضافی ندارند. به همین دلیل ارتباط نزدیک با قالب انتخابی شما مهم است.

۵٫ محل دروازه

مکان گیت در حالت ایده آل باید توسط یک طراح ، قالب و سازنده مشخص شود. محل دروازه تقریباً برای هر ویژگی یک قسمت قالب تزریق بسیار مهم است. این نام بر روی ظاهر ، صفحه جنگی ، تحمل ، سطح سطح ، ضخامت دیواره ، ایجاد شده در فشارها و خصوصیات بدنی تأثیر می گذارد

 

دیدگاه

avatar
  دنبال کردن نظرات -  
اعلان